Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar, Magatartástudományi Intézet


Vezetője: Dr. Kósa Karolina egyetemi tanár, intézetigazgató

Vezető elérhetősége: kosa.karolina@med.unideb.hu 

Címe: 4032 Debrecen Móricz Zs. krt. 22. 

 

Fő profil

oktatás, kutatás, szakértői tevékenység, pszichológiai tanácsadás egyetemi hallgatók számára, betegellátás szakpszichológus képzés kapcsán
főbb kutatási tevékenységek: a gyermekkori traumatizáció epidemiológiája és pszichológiai következményei; gyermekek és fiatal felnőttek mentális egészsége; medikalizáció a modernkori egészségügyi ellátásban; életvégi döntések.

Oktatással kapcsolatos tevékenység

pszichológiai, magatartástudományi, egészségügyi humán tudományi jellegű tárgyak oktatás orvos- és egészségtudományi alap-, mester- és doktori képzésben, egészségpszichológia mesterszak és szakpszichológus szakirányú szakképzés szervezése és oktatása.


Szakértői tevékenység

gyermekkori traumatizáció hosszútávú hatásai; pszichológiai tanácsadás hallgatók számára, pszichológiai témájú együttműködések a betegellátás javítására klinikákkal 
projektek: egészségi egyenlőtlenségek csökkentésével, egyetemi hallgatók mentális egészségének javításával, gyermekkori traumatizáció hosszútávú hatásaira irányuló kutatások és beavatkozások.


Publikációk 2020-ban

 • Fábián B., Csiki Z., Bugán A. Alexithymia and emotion regulation in patients with Raynaud’s disease. J Clin Psychol 2020;76(9):1696-1704. 
 • Kósa K., Katona C., Papp M. et al. Health mediators as members of multidisciplinary group practice: lessons learned from a primary health care model programme in Hungary. BMC Fam Pract 2020; 21,19. https://doi.org/10.1186/s12875-020-1092-7 
 • Kőmüves S. Az eutanáziát integráló palliatív gondozás – a belgiumi modell. Kharón Thanat. Szle 2020; 24(1):36-46. 
 • Sándor A., Münnich Á., Molnár J. Psychometric properties of the maladaptive daydreaming scale in a sample of Hungarian daydreaming-prone individuals. J Behav Addictions. Online publication date: 06 Oct 2020 DOI: https://doi.org/10.1556/2006.2020.00050

Könyvek

 • Az evolúció árnyoldala. Gyuris P, Meskó N., Tisljár R. (szerk.). Akadémiai Kiadó, Budapest 2014. 
 • Úgy szerettem volna, ha nem bántottak volna – A családon belüli gyermekkori traumatizáció: elmélet és terápia. Kuritárné Szabó I., Tisljár-Szabó E. (szerk.). Oriold és Társai Kiadó, Budapest 2015. 
 • Trauma-eredetű disszociáció – Elmélet és terápia. Kuritárné Szabó I., Molnár J., Nagy A. (szerk.) Oriold és Társai Kiadó, Budapest 2018. 
   

Tagok 

Az elmúlt két év fontosabb hírei, eseményei, eredményei

 • 2018. június 15. – 20 éves a Magatartástudományi Intézet. Ünnepi ülés és jubileumi kiadvány bemutatója az Intézet alapításának 20. évfordulójára. 

A következő egy év fontosabb eseményei

 • 2021. május – XVII. Magatartástudományi Napok megszervezése Debrecenben