A Népegészségügyi Képző- és Kutatóhelyek Országos Egyesülete (NKE) létrehozásáról a 2007. november 15-17 között Hajdúszoboszlón tartott szakmai találkozón – melynek célja két a Debreceni Egyetemen akkor záruló nagy volumenű népegészségügyi projektek eredményeinek bemutatása, az eredmények disszeminációja és a további együttműködések azonosítása volt – született döntés, melyen hazánk szinte valamennyi népegészségügyi képző- és kutatóhelye képviseltette magát.
Mint azt alapító okiratában meghatározza, az NKE alapvető küldetésének tekinti a bizonyítékokon alapuló népegészségügyi tevékenység, egészségpolitikai döntés-előkészítés, döntés-hozás és döntés-érvényesítés támogatását a magas színvonalú képzés, kutatás és szakvélemény-alkotás eszközeivel.
Tevékenysége során különös hangsúlyt helyez az alábbi területekre:
- A tagintézetek közötti szakmai kapcsolatok kiépítése és elmélyítése, rendszeres szakmai tanácskozások, kongresszusok keretében a legújabb kutatási eredmények megismertetése, a tapasztalatok cseréje, a szakterület hatékony képviselete.
- Szakfolyóirat működtetése, szakkönyvek kiadása.
- Az Egyesület hazai és nemzetközi szakmai kapcsolatainak kiépítése és elmélyítése.
E célkitűzésekkel összhangban az NKE 2008 óta teljes jogú tagja a European Public Health Association (EUPHA) –nek, tevékenykedik annak Governing Board-jában, s adja Egészséges Öregedés Szekciójának elnökét és egyik alelnökét, valamint Népegészséségügyi Genomikai Szekciójának egyik alelnökét.
Évente szervez hazai konferenciát, tagjai a EUPHA kongresszusok rendszeres résztvevői; a Visegrád 4 tagországok népegészségügyi együttműködésére különös hangsúlyt helyezve azok 2019-ben rendezett konferenciájának is otthont adott.
A tagintézetek együttműködésének eredményességét számos közös kollaborációban született nemzetközi közlemény, az Egészségügyi Világszervezettel együttműködésben elkészített, majd 2023-ban megújított és a szaktárca rendelkezésére bocsátott Nemzeti Népegészségügyi Program 2023-2033 stratégiai tervezet, valamint a több, mint 100 esztendős Népegészségügy folyóirat működtetése is bizonyítja.
Az NKE nemzetközi elismertségét is jelzi, hogy a World Federation of Public Health Associations (WFPHA) három évente a népegészségügy területén végzett kiemelkedő tevékenységért adományozott legmagasabb kitüntetését, a H.R. Leavell Award-ot, 2020-ban az NKE alapító elnökének, Ádány Rózának ítélte.